TÉMA Marihuana

Zdravé využití konopí

Pokud slyšíme pojem konopí, obvykle si představíme drogu. Jedná se však o rostlinu s velmi širokým a užitečným spektrem použití. Známé jsou zejména tři druhy této rostliny: konopí seté (Cannabis sativa), konopí indické (Cannabis indica) a konopí rumištní (Cannabis ruderalis). Právě na konopí seté bude primárně zaměřen následující text. Tento druh je určen na výrobu vláken a oleje ze semínek, má velmi malý obsah psychoaktivních látek – na rozdíl od konopí indického tedy nebývá užíváno pro výrobu marihuany.

Konopí seté pochází z oblasti střední Asie. V Česku tato rostlina nabývá na popularitě, dnes je předmětem mnoha studií a bývá stále ve větším množství využívána. Pro účely potravinářského, kosmetického a farmaceutického průmyslu se u nás smí využívat pouze konopné semínko a konopný olej, lisovaný z konopného semínka. Zde nejsou obsaženy žádné omamné látky.

Pozitivní účinky konopí

 • Obsah výživných látek

Unikátní je v této rostlině vysoký obsah omega 3 a omega 6 mastných kyselin. Semínko konopí obsahuje také všechny základní aminokyseliny, mnoho vitamínů a minerálů.

 • Snížení hladiny cholesterolu

K tomuto dochází po konzumaci konopného oleje díky jeho již zmíněnému obsahu mastných kyselin. Zároveň je olej vhodný pro lidi trpící vysokým krevním tlakem.

 • Zlepšení stavu pokožky

Olej z konopných semínek se výborně hodí pro péči o citlivou pokožku. Existují přípravky určené pro léčbu atopického exému či lupénky, konopný olej je vhodný také pro léčbu plísní a mykóz. Pokud se vám stává, že se vám poranění hojí delší dobu, můžete tento proces urychlit právě konopným olejem. Hodí se též při akné či ekzému.

 • Zpomalení vstřebávání alkoholu

Po konzumaci konopného semínka dojde k pomalejšímu vstřebání alkoholu v krvi, lépe se tedy s jeho příjmem vyrovnáme a nebudeme pociťovat jeho nepříjemné účinky.

 • Podpora pro sportovce

Konopné semínko je vhodné pokud se snažíte nabrat svalovou hmotu. Zároveň díky svému obsahu hořčíku brání svalovým křečím.

 • Dutina ústní

Konopný olej bývá užíván ke zmírnění zánětů dutiny ústní, jako pomoc při boji s afty a opary.

V dnešní době na trhu přibývá konopných přípravků. K dostání je kosmetika v drogeriích obsahující konopí či preparáty přímo v lékárnách. Pokud chcete vyzkoušet konopný olej či semínko samostatně, můžete. Konopný olej je nejideálnější za studena lisovaný. Můžete jej ocenit i užívaný ve studené kuchyni. Konopná semínka jsou k dostání loupaná i neloupaná, můžete si sami vybrat. Vyrábí se z nich i široké spektrum potravin (těstoviny, semínka máčená v čokoládě, sušenky).

 

Užíváte konopný olej či semínko? Jaké s nimi máte zkušenosti?

 

Zdravé využití konopí patří do témat
 • Zuzka 15.02.2018 08:50:30

  Dobrý den, používáte někdo konopnou kosmetiku? Je dobrá?

 • Konopí Raduuskaa 11.08.2014 15:52:18

  Konopí je všelék :-), mě hodně pomáhá na ekzém, používám konopnou kosmetiku z Cannadermu, dá se koupit v lékárně a ta je úplně super. Mají řadu přímo na ekzém a obsahuje kromě konopí i spoustu dalších léčivých látek. Není to asi tak jako když vám mast někdo vyrobí doma, ale tahle taky účinkuje.

 • konopí interier-exterier 01.11.2009 16:06:16

  Já to řikám pořád že je všestraná :D

 • Olejíček Wendy 29.10.2009 18:26:22

  Užívám olejíček na opary a afty, super! Jak cítím, že se na rtu začne dělat opar hned namáznu a druhý den už není. Dost na to trpím a zatím je to nejlepší co může být.

 • Konopná lékárna Claudie Nikolajenková 17.09.2009 16:43:41
 • Konopí Bozena 17.09.2009 16:31:25

  Dá se to někde koupit když to tak pomáhá?

 • Konopí Petra J. 17.09.2009 14:48:21

  Panečku, ani jsem netušila, že konopí je tak užitečná rostlinka.


Marihuana patří do témat

Adresář

Poradna na téma Marihuana

Diskutujte na téma Marihuana

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku