TÉMA Marihuana

Zdravé využití konopí

Pokud slyšíme pojem konopí, obvykle si představíme drogu. Jedná se však o rostlinu s velmi širokým a užitečným spektrem použití. Známé jsou zejména tři druhy této rostliny: konopí seté (Cannabis sativa), konopí indické (Cannabis indica) a konopí rumištní (Cannabis ruderalis). Právě na konopí seté bude primárně zaměřen následující text. Tento druh je určen na výrobu vláken a oleje ze semínek, má velmi malý obsah psychoaktivních látek – na rozdíl od konopí indického tedy nebývá užíváno pro výrobu marihuany.

Konopí seté pochází z oblasti střední Asie. V Česku tato rostlina nabývá na popularitě, dnes je předmětem mnoha studií a bývá stále ve větším množství využívána. Pro účely potravinářského, kosmetického a farmaceutického průmyslu se u nás smí využívat pouze konopné semínko a konopný olej, lisovaný z konopného semínka. Zde nejsou obsaženy žádné omamné látky.

Pozitivní účinky konopí

 • Obsah výživných látek

Unikátní je v této rostlině vysoký obsah omega 3 a omega 6 mastných kyselin. Semínko konopí obsahuje také všechny základní aminokyseliny, mnoho vitamínů a minerálů.

 • Snížení hladiny cholesterolu

K tomuto dochází po konzumaci konopného oleje díky jeho již zmíněnému obsahu mastných kyselin. Zároveň je olej vhodný pro lidi trpící vysokým krevním tlakem.

 • Zlepšení stavu pokožky

Olej z konopných semínek se výborně hodí pro péči o citlivou pokožku. Existují přípravky určené pro léčbu atopického exému či lupénky, konopný olej je vhodný také pro léčbu plísní a mykóz. Pokud se vám stává, že se vám poranění hojí delší dobu, můžete tento proces urychlit právě konopným olejem. Hodí se též při akné či ekzému.

 • Zpomalení vstřebávání alkoholu

Po konzumaci konopného semínka dojde k pomalejšímu vstřebání alkoholu v krvi, lépe se tedy s jeho příjmem vyrovnáme a nebudeme pociťovat jeho nepříjemné účinky.

 • Podpora pro sportovce

Konopné semínko je vhodné pokud se snažíte nabrat svalovou hmotu. Zároveň díky svému obsahu hořčíku brání svalovým křečím.

 • Dutina ústní

Konopný olej bývá užíván ke zmírnění zánětů dutiny ústní, jako pomoc při boji s afty a opary.

V dnešní době na trhu přibývá konopných přípravků. K dostání je kosmetika v drogeriích obsahující konopí či preparáty přímo v lékárnách. Pokud chcete vyzkoušet konopný olej či semínko samostatně, můžete. Konopný olej je nejideálnější za studena lisovaný. Můžete jej ocenit i užívaný ve studené kuchyni. Konopná semínka jsou k dostání loupaná i neloupaná, můžete si sami vybrat. Vyrábí se z nich i široké spektrum potravin (těstoviny, semínka máčená v čokoládě, sušenky).

 

Užíváte konopný olej či semínko? Jaké s nimi máte zkušenosti?

 

Zdravé využití konopí patří do témat
 • Zuzka 15.02.2018 08:50:30

  Dobrý den, používáte někdo konopnou kosmetiku? Je dobrá?

 • Konopí Raduuskaa 11.08.2014 15:52:18

  Konopí je všelék :-), mě hodně pomáhá na ekzém, používám konopnou kosmetiku z Cannadermu, dá se koupit v lékárně a ta je úplně super. Mají řadu přímo na ekzém a obsahuje kromě konopí i spoustu dalších léčivých látek. Není to asi tak jako když vám mast někdo vyrobí doma, ale tahle taky účinkuje.

 • konopí interier-exterier 01.11.2009 16:06:16

  Já to řikám pořád že je všestraná :D

 • Olejíček Wendy 29.10.2009 18:26:22

  Užívám olejíček na opary a afty, super! Jak cítím, že se na rtu začne dělat opar hned namáznu a druhý den už není. Dost na to trpím a zatím je to nejlepší co může být.

 • Konopná lékárna Claudie Nikolajenková 17.09.2009 16:43:41
 • Konopí Bozena 17.09.2009 16:31:25

  Dá se to někde koupit když to tak pomáhá?

 • Konopí Petra J. 17.09.2009 14:48:21

  Panečku, ani jsem netušila, že konopí je tak užitečná rostlinka.


Marihuana patří do témat

Adresář

Poradna na téma Marihuana

Diskutujte na téma Marihuana

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku