TÉMA Marihuana

Marihuana – první krok k závislosti?

V dnešní době přijdou lidé mnohdy do styku s marihuanou přibližně ve stejném věku a stejně snadno jako s první cigaretou. Přestože jde o halucinogenní látku, která negativně ovlivňuje způsob vnímání a myšlení, existují skupiny lidí usilující o její legalizaci.

“Kanabis“ zahrnuje veškeré drogy vyrobené z indického konopí, jako je marihuana, ale i silnější hašiš. Síla halucinogenního účinku marihuany závisí na množství látky THC obsažené v jednotlivých dávkách. Marihuana je u nás známá pod slangovými názvy - tráva, marjánka, hulení, gandža, špek, joint, skunk, skéro apod.

Způsoby užívání

Nejobvyklejší způsob užívání marihuany (směsi usušených listů, květů a semen) je kouření v podobě cigarety (ručně ubalený joint) nebo dýmky.

Ke kouření marihuany se také používá běžná cigareta, ze které se vysype tabák a nahradí se marihuanou, nebo se normální tabák s marihuanou promíchá.

Marihuana se také konzumuje v jídle - nejčastější je "trávový bramborák" - nebo se z ní může uvařit čaj.

Účinky marihuany

Účinek se při kouření marihuany projeví téměř okamžitě, bývá to:

 • zrychlený srdeční tep
 • stav zasněné mysli
 • pocit vnímání mimo realitu
 • zhoršená rovnováha
 • špatná celková koordinace

Účinky bývají obvykle krátkodobé, vyvrcholí asi během 30 minut a odezní po 1-2 hodinách, to však závisí na množství zkonzumované drogy a především množství THC v ní obsažené.

Při dlouhodobém užívání marihuany se mohou vyskytnout problémy zejména v oblasti soustředění, zhoršení paměti a také depresivní stavy.

Marihuana v dnešní společnosti

Přestože marihuana není neznámým pojmem ani v lékařství, jde především o nejrozšířenější nelegální drogu na světě. Rostlina konopí, která je původcem těchto halucinogenních drog, se pro jejich účinky pěstuje už více než 2000 let.

Lidé, kteří někdy přišli do styku s marihuanou, nebo ji užívají pravidelně, nejsou začleněni do jedné sociální skupiny. Může jít tedy o jedince sociálně slabší i naopak.

Dnešní mládež považuje marihuanu za neškodný experiment, stejně jako první cigaretu, prvního panáka nebo první sex. Přistupuje k ní proto obvykle stejně - málo zodpovědně a už vůbec ne jako k nelegální droze.

Pro některé z nich bývá občasné “zahulení“ se spolužáky jen zajímavou zkušeností, někteří u ní zůstanou a nemají potřebu vyhledávat tvrdší drogy, pro některé se však marihuana může stát odrazovým můstkem k dalším, mnohem nebezpečnějším drogám. Od touhy po nových experimentech a intenzivnějším prožitku pak neodrazuje ani složitější dostupnost nebo vysoká cena drog, ale bohužel ani riziko snadnějšího vzniku závislosti na nich.

Je známo, že konopí (samozřejmě jinak zpracované a jinak užívané) má také velmi pozitivní účinky na zdraví. O tom se více dočtete na Zdravě.cz v článku Zdravé využití konopí.Marihuana – první krok k závislosti? patří do témat
 • článek i reakce... Pavel 30.08.2011 21:13:51

  Já jsem ve svých skoro padesáti letech zatím nepochopil, co vůbec kohokoliv vede k tomu, aby tabák, konopí,...... a podobné úžasnosti požíval. Většina kuřáků na otázku proč začali odpovídá že neví / smutné /, nebo přiznává, že z frajeřiny, nebo z blbosti / také smutné /. Osůbky zde konopí zarytě obhajující nikde také neuvádějí, proč začali, nebo jak by jejich život bez toho neměl smysl????? A pokud tedy není marihuana návyková - tak proč to 7, 15 apod. let vlastně hulíte? Nevíte, jak jinak utratit peníze??

  • Re: článek i reakce... DonKing 05.11.2013 13:20:27

   Tak SMUTNEJ SI MOŽNÁ TAK TY,TY IDIOTE. V 50TI NEMAS NIC JINEHO NA PRACI NEZ PSAT S***** NA FORUM ???HMM??? NE SMUNE ALE UBOHE TY LOPATO

  • Re: článek i reakce... Zdendas 21.03.2013 22:29:13

   Reaguji zde na starý příspěvek, avšak mělo by to tu být. Tohle je nesmysl. Ano kouření tabáku je blbost, ale marihuana? To je něco jiného. Teď nemluvím o notorických huličích, ale o příležitostném kouření. Měl by jste si někdy zahulit! Je to neskutečná p**** a nelze to odsuzovat bez vlastní zkušenosti!!!

  • Re: článek i reakce... méda 17.09.2012 09:15:41

   Já Vám řeknu proč.Existuje totiž velká řada lidí co neprožila zrovna nejkrásnější dětsví,většinou se jedná o ty co jejich rodiče měli problém a psychycky a někdy i fyzicky to odsírali právě děti,které pak hledají únik z této tvrdé reality,poznají že existuje něco co je dokáže osvobodit a to bývá často i marihuana.Její kouření se nepromění v závislost ale ve zvyk či každodenní rituál,stejně tak jako je ranní pití kávy,dopolední čaj čivečerní sledování seriálu.Po jejím vysazení rozhodně nebude vykolejen tak jako kdyby vypli proud a vy neviděl ordinaci v růžové zahradě.Já kouřím marihuanu pravidelně 13let.Pociťuji sice slabší schopnost pamatovat si,ale rozhodně mi ulehčuje život,právě ve schopnosti vidět věci jinak,více do hloubky a to mi velmi ulehčuje život.Ale to bych tady mohl psát bibli.Jdu na práska.ČEST

 • Scheme 05.07.2013 01:27:07

  Autor evidentně neví ani to, jak tráva voní. Škoda slov vyvracet všechny ty bludy, stejně to zase další mlamoj, co si říká copywriter, obšlehne a bude šířit dál s výrazem odborníka ve tváři. Pokud máš autore zájem, tak dej vědět a já ti sepíšu seznam odkazů na aktuální studie skutečných vědců, vyvracející tvůj směšný výplod. V opačném případě se běž někam zahrabat, o drogách už radši nic nepiš a žij dál třeba v tom, že z trávy se dělá čaj ty komiku.

 • predavkovani Marťan 11.05.2013 21:10:02

  Nezdá se mi, že by mi namarihuanu vznikla nějakázávislost.. s tímtoproblémem se ale spíšsetkáte :)http://www.semena-marihuany.cz/cs/article/87-symptomy-predavkovani-marihuanou

 • realita je jiná Pavel Žabka 01.07.2011 16:53:37

  Pro začátek bych chtěl říci, že jsem pravidelný (takřka každodenní) uživatel marihuany (cca 7 let). Při čtení článku jsem s mnoha fakty uvedenými ve článku nesouhlasil, a proto bych rád některé věci uvedl na pravou míru. Na druhou stranu děkuji autorovi článku, protože bez něj by tento příspěvek nemohl vzniknout. Všechny informace, co tu budu uvádět, jsou vyhledány ze spolehlivých zdrojů popř. z vlastní zkušenosti.

  Z hlediska účinků se musím ostře postavit proti tvrzení, že marihuana je halucinogen. Nikdy jsem nepocítil žádný stav podobný halucinaci a ani jsem se nesetkal s nikým, kdo by něco takového tvrdil. Pocit vnímání mimo realitu je v případě této drogy také mimo mísu. V porovnání s alkoholem (legální drogou) je narušení vnímání reality u alkoholu daleko významnější, stejně tak jako koordinace pohybu a rovnováha. U marihuany nedochází k poruše rovnováhy, protože nemá přímý vliv na mozeček a vnitřní ucho. Pokud se jedná o pocit vnímání mimo realitu, musím opět oponovat, protože jsem člověk, co velmi výrazně omezil konzumaci alkoholu a nahradil ji konzumací marihuany právě z důvodu poruchy vnímání reality u alkoholu. Lidově řečeno bez ohledu na to, kolik jointů jsem večer vykouřil, se mohu ráno v klidu vzbudit a vím, co jsem dělal, vím že ten, kdo dělal rozhodnutí jsem byl já a ne alkohol.

  Nyní bych rád shrnul závislost na marihuaně. Marihuana je bezpochyby návykovou substancí jako mnoho dalších legálních i nelegálních látek. Co je potřeba si uvědomit je, že existuje určitá míra závislosti jak psychické tak fyzické.
  Pokud vezmeme vekou trojici (alkohol, tabák a marihuanu), tak marihuana je rozhodně nejméně návykovou látkou. Když vezmeme v úvahu fyzickou závislost, můžu s klidným srdcem říci, že fyzická závislost není žádná a psychická závislost mírná. Pro lepší pochopení tento model rád přirovnávám k člověku, co má ráno zvyk si dát kávu na probuzení: většinou když nestíhá a kávu vynechá, cítí tento nedostatek (fyzicky i psychicky) celé dopoledne, dokud si nedá kávu a nedoplní kofein, na kterém je závislý. S marihuanou to takto není, míra závislosti je ještě nižší než u výše uvedeného příkladu. Vetšinou to bývá podobné, jako když má někdo zvyk mlsat sladkosti nebo čokoládu a jednoduše dostane chuť na sladké.

  Marihuana a lidské zdraví
  Pokud jste pod vlivem marihuany, musím souhlasit, že schopnost zapamatovat si je oslabená, rozhodně nikomu nedoporučuji dát si jointa a jít se učit skripta z anatomie. :) Na druhou stranu pokud je vaším záměrem nějaká tvůrčí činnost, do které je potřeba zapojit fantazii, joint není na škodu. Dlouhodobé negativní účinky marihuany nejsou, po vysazení marihuany je vaše mozková kapacita a schopnost s****ředění zpět na úrovni, na jaké byla před užíváním. Asi jako hlavní negativní vlastnost marihuany bych uvedl sklony k demotivaci, ale i tak se nejedná o jev, který by se prostým rozhodnutím nedal změnit. Jako hlavní pozitivní účinek marihuany bych uvedl její léčivé schopnosti. Marihuana je nejvšestranějším lékem na světě který dokáže léčit od alergií přes rakovinu až po psychické poruchy (na toto téma bych doporučil nastudovat zkušenosti Ricka Simpsona z Kanady). Na konec bych rád uvedl, že úmrtí přímo zaviněná užíváním marihuany, jsou nulová. Marihuana není jed a předávkování s následkem smrti je velmi nepravděpodobné až nemožné. Všeobecně více lidí umírá na předávkování kofeinem než na předávkování marihuanou.

  Marihuana jako látka vedoucí k tvrdším drogám
  Toto tvrzení musím tvrdě odsoudit. Marihuana rozhodně takové účinky nemá, ani z vědeckého hlediska není v marihuaně známá žádná látka, co by tento jev způsobovala. Já osobně jsem si vybral marihuanu právě proto, že se jedná o drogu lehčí než alkohol, ne proto že bych díky marihuaně chtěl vyzkoušet více. Naopak mám kamaráda, který bojuje se závislostí na pervitinu a ten mi řekl, že mu marihuana pomáhá s odvykáním. Realita je taková, že cca 2-4% uživatelů marihuany má zkušenosti s kokainem a méně než jedno procento uživatelů marihuany užilo heroin. Kdyby tato teorie byla pravdivá, dnes bychom měli daleko větší problém s tvrdými drogami a černý trh s drogami by nejspíš ovládal stát. Tvrzení, že marihuana vede lidi k tvrdým drogám, je podle mého názoru stejně nesmyslné jako si myslet, že dnes piju pivo, protože jsem v dětství pil točenou limonádu. Sami jistě začínáte vidět, jak nesmyslné to je.

  Závěr:
  Jsem člověk, kterýprosazuje legalizaci marihuanypro všechny účely, jsempro, aby marihuana byladostupná lidem od 18-ti let.Jsem pro, aby se marihuanouzačalo masově léčitstejně tak jako v minulosti,a jsem pro odstranění všechstrašáků kolem marihuany,které do nás byly natlačenyzáměrně státem (kterýpodporuje farmaceutickéfirmy, které rozhodněnechtějí, aby si člověkmohl vypěstovat léky na svézahradě, protože pro ně byto znamenalo miliardovéztráty), tak neinformovanouveřejností, která veskutečnosti adekvátníinformace nemá a pouzestraší tím, s čímstrašil stát a lobbystickéskupiny, které legalizacimarihuany nechtějí z důvoduvýrazných poklesůpříjmů. Marihuana je velmiširoké téma, o kterém byse dalo hovořit dlouhéhodiny, proto bych rád vyzvalkaždého, koho můjpříspěvek zaujal, abyshlédnul dokument The union:business behind getting highodkaz:http://www.mustwatch.cz/film/union-business-behind-getting-hign-marihuana/
  a začal hledat informace které mu udělají jasný náhled na to, jak se celá situace má. Na konec bych rád poučil větu svého bratra, který je každodenním konzumentem marihuany už cca 15 let a ten mi jednoho dne řekl: " Kdybych chlastal tak jako hulim, už bych byl po smrti..." (Jeho zdravotní stav dnes je bezproblémový, problémy s dýcháním nemá a jeho mozek funguje skvěle....). Pro každého, kdo by chtěl marihuanu zkusit bych měl několik doporučení: sežeňte si tzv. venkovku, jedná se o rostlinu, která rostla venku v přírodě přirozenou cestou. Tyto rostliny mají nižší obsah THC a CBD než rostliny pěstované hydroponicky a indoor pod umělým osvětlením a jsou tak lepší pro začátečníky. Vyhnete se tak nepříjemnému stavu, který by mohl nastat. Druhá věc kterou bych doporučil je mít v kapse nějakou tu sladkost a něco k pití. A poslední rada, kterou bych Vám dal je NEMÍCHAT S ALKOHOLEM ani s ničím jiným!!!!

  Děkuji za přečtení

  Žabis

  • Re: realita je jiná Petrefl 24.12.2012 14:49:04

   Sorry za diakritiku, pisu z mobilu. Marihuanu kourim pres 17 let temer denne a muzu konstatovat to, ze co napsal Pavel Zabka je v podste jedna velka pravda. Jen zde vsichni nejak zapominate na to, ze koureni marihuany ma jeden velmi negativni dopad na lidske zdravi a tim je jeho samotne koureni. Kouril jsem 16 let krabicku cigaret denne, a tech sklenek brcka co jsem k tomu denne vyhulil, jsem na zdravi uz vazne citil. Vic jak rok nekourim cigarety a ctyri mesice jsem uz nezahulil ani travu, jelikoz to ze jsem nekouril, mi bylo prd platne, kdyz jsem se stale dehtoval chlorofilem. Inhaluji THC pres vaporizer a je to vazne poznat na zdravi. Samotny dehet cloveka tak nejak nici, ubiji, a ted co vůbec nic nekourim to na sobe vyznamne poznavam v mnoha ohledech: dychani, chut, cich, vydrz, ranni vstavani, vetsi vydrz pri piti alkoholu-vyzkouseno na pivech-tvrde nepiji, nesmrdim jak popelnik a mnoho dalsich faktoru. Takze marihuanu nebrat, pouze jeji ucinne latky
   :-) A jen tak mimochodem, je mi 34 let, jsem z rozvedene rodiny kdy matka byla uklizecka, otec vorkoholik, sestra autistka, jako mladitstvy jsem stal pred soudem a byl uznan vinným bez trestu, rok jsem chlastal první ligu, 2 roky jsem hral automaty, 3 roky bral pervitin, 16 let hulil několik gramu marihuany denne, vyzkousel jsem temer vsechny tvrde drogy- heroin nikdy- ten je konecnou stanici na ceste do pekla, obcas neco ukradl, rok delal moderatora na nejvetsim marihuanovem foru a jine zajimave veci §§§........ Ale na druhou stranu když člověk použije mozek- pred rokem IQ142 a vi, co od zivota chce, jde to pak i jinak: travu si pestuji sam venku a inhaluji vapikem na plyn max trikrat denne, nekourim, nepiju alkohol- jen pivko, neberu tvrde drogy, vlastnim dum na hypoteku, jsem 5 let zenaty, mam dve deti, dve auta, dva psy ......, jiz 16 let pracuji a ma prace byla všude velice cenena po vsech smerech- jsem na tohle puntickar, dane platim, na penzi si 10 let sporim, mam za 18 mesicu starou statni maturitu- za 7 ze 4 predmetu :-) , a momentalne mam za sebou uspesne i 3 semestry na UP. Jojo, zivot muze byt všelijaky

   A abych odpovedel na uvodni otazku zda je marihuana prvni krok k zavislosti, tak musim rict ze ano, i marihuana je startovaci droga , ale neni v tom sama. Je to o kolektivu, se kterym se clovek styka. Muzu byt vybornej sportovec, ale jak se v kolektivu drogy objevi, a ostatni je zacnou chvalit, je na samotne osobnosti daneho cloveka, jak si z danou situaci poradi. Taktez ale i alkohol, tabak, cokolada, jidlo, televize a mnoho jinych jsou prvnim krokem k zavislosti .........................

  • Re: realita je jiná Dr. Hájek 04.07.2011 19:49:21

   Jen bych doplnil - i anatomie se dá učit po jointu, vše je pouze o individuální motivaci. Dokonce pokud chcete, jdete s učením více do hloubky a nespokojíte se s povrchními souvislostmi jako ve "střízlivém" stavu.

   Zdravím.

   • Re: Re: realita je jiná Zdeněk 06.07.2011 21:58:44

    Že by ilegalita marihuany mohla za to, že tolik studentů neudělalo státní maturity?? :-DD

    • Re: Re: Re: realita je jiná Kristýna 23.08.2011 15:00:43

     Já jsem státní maturitu udělala s vyznamenáním (přičemž jsem měla vyšší úroveň angličtiny i češtiny), hulím od začátku třeťáku... o svaťáku jsem měla 4 jointy, ve dnech před písemnými testy taky... Takže nespojujme lenost a chybějící logické uvažování s marihuanou. Mně naopak způsobuje chuť něco dokázat, opustí mě konečně ten pocit, že celej svět stojí za nic a radši bych tu nebyla, který jsem měla do svých 17 denně.

     • Re: Re: Re: Re: realita je jiná méda 17.09.2012 09:22:03

      když jsem četl vaše věty slyšel jsem sám sebe,jsem rád že nás je víc,co to vidí takhle

  • Re: realita je jiná Karel 06.05.2012 11:49:13

   Dobrý den.
   Jsem sem zabloudil a přečetl si Váš příspěvek. Píšete,že cituji:
   "Co je potřeba si uvědomit je, že existuje určitá míra závislosti jak psychické tak fyzické."...a vzápětí pod tím hned cituji: "Když vezmeme v úvahu fyzickou závislost, můžu s klidným srdcem říci, že fyzická závislost není žádná a psychická závislost mírná." Chci se zeptat, dělal jste si legraci?:-D

   • Re: Re: realita je jiná méda 17.09.2012 09:02:59

    tak ty máš dost!!tys to nepochopil!!!se divim že když nechápeš to co čteš proč vlastně neco čteš.

 • re: Ganjamen 06.06.2012 20:35:44

  Podle mě (taky pravidelnýuživatel) závislostpsychická rozhodně existuje- viz.http://fajnblog.cz/marihuana-ucinky/
  Přestávám vlastně od té doby, co jsem začal pravidelně kouřit, je to už rok a zatím jsem se posunul jen k častějšímu kouření.

  • Re: re: méda 17.09.2012 09:05:12

   když jsem četl vaše věty slyšel jsem sám sebe,jsem rád že nás je víc,co to vidí takhle.

 • THC léčí Tomas Ludek 22.01.2012 02:38:45

  Info o pěstování marihuany a věci k tomu na www.e-grow.cz. Obědnal jsem si zde manželkou par veci a už pěstujeme=) pomaha nam to hlavne na exem.

 • B 01.07.2011 13:33:54

  To je ale pěkný demagogický blábol. Podobné nesmysli nás o "drogách" učili na základní škole před patnácti lety. Bohužel spousta lidí má tendence psát "fundované" články, aniž by byli s problematikou náležitě obeznámeni.

  Bohužel, právě takováto "osvěta" zneužívání konopí (ano, takhle se ta rostlina menuje od nepaměti) a často také jeho nežádoucí účinky. Většina problémů s jeho užíváním není způsobema přímo reakcí těla na látku, ale špatným způsobem užití. Intoxikace konopím má za následek především větší vnímavost. Pokud je pak (obzvláště mladý a nezkušený člověk) tomuto stavu vystaven v prostředí, které je agresivní a nepříjemné (například po pár pivech s kamarády v hospodě), je to dobrý předpoklad pro rozjetí následných psychických problémů. Naopak, pokud intoxikaci podstoupí po jisté přípravě a s jistým očekáváním, v rozumném prostředí (například se zkušenějším "feťákem" na výletu v přírodě), může ho ten zážitek obohatit na celý život a přinést jiný pohled na svět. Je to zkrátka nástroj, který je potřeba "správně" používat. Zákazy a strašení nic nepřinesou, důležitá je jenom osvěta. A to není to samé jako psát, že ti mladí jsou hloupí a nezodpovědní.

  A pro porovnání - běžte se prosímvás někdy podívat do centra drogově závislých. A schválně si zkuste zjistit, kolik z těch lidí má problémy s jakou drogou. Budete velmi překvapena, zjistíte, že jednoznačně nejvíc u nás vede společensky nejen tolerovaný, ale přímo podporovaný alkohol. Stejné výsledky byste pak pravděpodobně našla ve statistikách o trestné činnosti a celkovém negativním dopadu na fungování společnosti.

  Nechte si své zastaralé a nepodložené předsudky laskavě pro sebe, šířením lží ničemu nepomůžete (ač chápu, že úmysl němusel být zlý).

  • Re: Daniella 08.07.2011 15:34:44

   Já teda nechápu, proč musí být někdo ve svých nesouhlasných komentářích tak hrubý a urážlivý. V článku se shrnují všeobecné informace a ne pocity lidí při kouření marihuany, ne?

 • Ke komentářům autor 01.07.2011 22:28:42

  Milí autoři komentářů a kuřáci trávy,:-)
  bylo mi jasné, že tento článek vyvolá podobné reakce, nicméně o svých vlastních zkušenostech s marihuanou se nehodlám šířit, to po mě redakce ani nechtěla. Článek je sepsán na základě jinde dostupných informací ohledně marihuany a drog všeobecně, jsou použity také informace z článků "zůčastněných", o vlivu kouření marihuany na jednotlivce. Díky za názory Pavla Žabky, přestože vyvrací spoustu věcí, které přitom článek netvrdí, např. že marihuana má účinky vedoucí k nutnosti zkusit tvrdší drogu. Navíc i přes jeho bohaté zkušenosti se domnívám, že většina info z článku je považována za všeobecné mínění o této problematice. Myslím, že článek není napsaný tak, aby někomu vnucoval nějaký názor, nebo aby někoho urážel, nemluví ani o nutnosti stát se na marihuaně závislým po pár jointech, jak asi měla na mysli Lucie. Každopádně díky za příspěvky.:-)

  • Re: Ke komentářům Anna R. 02.07.2011 21:32:49

   Noblesni odpoved, to se mi libi...

 • dobre zabis marcia 01.07.2011 19:52:14

  Velmi dobre! Zabis vi o cem na rozdil od autorky Veroniky Tumove,ktera nevidela marihuanu ani z rychliku. Otazkou je proc ma potrebu o ni psat?? Co pani autorko?

  • Re: dobre zabis Jarin 01.07.2011 23:01:43

   podobnejch článků sem čet víc, bych řek že si to s prstu nevycucala, ať už s tim zkušenost ma nebo ne... takže huliči zabis a marcia...bych sklidnil hormon...:-DDDD

 • závislost? Lucie 01.07.2011 18:29:56

  z vlastní zkušenosti musím říct, že jsem trávu hulila před sedmi lety asi rok. Přestala jsem a žádnou závislost na sobě do dnes nepozoruju. =D To s cigaretama bojuju pořád....

 • hehe 01.07.2011 08:57:38

  dobrý článek na první den prázdnin :D


Marihuana patří do témat

Adresář

Poradna na téma Marihuana

Diskutujte na téma Marihuana

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku