Marihuana

Marihuana – první krok k závislosti?

Veronika Moreira Tůmová
01.07.2011

V dnešní době přijdou lidé mnohdy do styku s marihuanou přibližně ve stejném věku a stejně snadno jako s první cigaretou. Přestože jde o halucinogenní látku, která negativně ovlivňuje způsob vnímání a myšlení, existují skupiny lidí usilující o její legalizaci.

“Kanabis“ zahrnuje veškeré drogy vyrobené z indického konopí, jako je marihuana, ale i silnější hašiš. Síla halucinogenního účinku marihuany závisí na množství látky THC obsažené v jednotlivých dávkách. Marihuana je u nás známá pod slangovými názvy - tráva, marjánka, hulení, gandža, špek, joint, skunk, skéro apod.

Způsoby užívání

Nejobvyklejší způsob užívání marihuany (směsi usušených listů, květů a semen) je kouření v podobě cigarety (ručně ubalený joint) nebo dýmky.

Ke kouření marihuany se také používá běžná cigareta, ze které se vysype tabák a nahradí se marihuanou, nebo se normální tabák s marihuanou promíchá.

Marihuana se také konzumuje v jídle - nejčastější je "trávový bramborák" - nebo se z ní může uvařit čaj.

Účinky marihuany

Účinek se při kouření marihuany projeví téměř okamžitě, bývá to:

  • zrychlený srdeční tep
  • stav zasněné mysli
  • pocit vnímání mimo realitu
  • zhoršená rovnováha
  • špatná celková koordinace

Účinky bývají obvykle krátkodobé, vyvrcholí asi během 30 minut a odezní po 1-2 hodinách, to však závisí na množství zkonzumované drogy a především množství THC v ní obsažené.

Při dlouhodobém užívání marihuany se mohou vyskytnout problémy zejména v oblasti soustředění, zhoršení paměti a také depresivní stavy.

Marihuana v dnešní společnosti

Přestože marihuana není neznámým pojmem ani v lékařství, jde především o nejrozšířenější nelegální drogu na světě. Rostlina konopí, která je původcem těchto halucinogenních drog, se pro jejich účinky pěstuje už více než 2000 let.

Lidé, kteří někdy přišli do styku s marihuanou, nebo ji užívají pravidelně, nejsou začleněni do jedné sociální skupiny. Může jít tedy o jedince sociálně slabší i naopak.

Dnešní mládež považuje marihuanu za neškodný experiment, stejně jako první cigaretu, prvního panáka nebo první sex. Přistupuje k ní proto obvykle stejně - málo zodpovědně a už vůbec ne jako k nelegální droze.

Pro některé z nich bývá občasné “zahulení“ se spolužáky jen zajímavou zkušeností, někteří u ní zůstanou a nemají potřebu vyhledávat tvrdší drogy, pro některé se však marihuana může stát odrazovým můstkem k dalším, mnohem nebezpečnějším drogám. Od touhy po nových experimentech a intenzivnějším prožitku pak neodrazuje ani složitější dostupnost nebo vysoká cena drog, ale bohužel ani riziko snadnějšího vzniku závislosti na nich.

Je známo, že konopí (samozřejmě jinak zpracované a jinak užívané) má také velmi pozitivní účinky na zdraví. O tom se více dočtete na Zdravě.cz v článku Zdravé využití konopí.Autor: Veronika Moreira Tůmová

Jak se chránit při opalování
Onemocnění myasthenia gravis

Další články