TÉMA Marihuana

Legalizace konopí pro léčebné účely

Legalizace marihuany je téma, o kterém se v naší společnosti mluví již dosti dlouho. Marihuana jako měkká droga je mnohdy společností tolerována. Zastánci ji přirovnávají k alkoholu, nebo cigaretám, odpůrci vidí mnohá úskalí a řadí ji mezi spouštěče drogových závislostí. Pravda je někde uprostřed, faktem však je, že stejně jako spousta jiných chemických látek, může být také marihuana dobrým sluhou a špatným pánem.

Je dokázáno, že marihuana může pozitivně působit u mnoha onemocnění (AIDS, Parkinsonova choroba, šedý zákal, atopický ekzem). Její vedlejší účinky jsou srovnatelné, nebo i menší, s vedlejšími účinky léků, které se na tyto nemoci běžně užívají.

Legalizace konopí možná příští rok

Na sklonku loňského roku se proto začal rodit návrh zákona, který by měl zpřístupnit účinné látky z konopí jako léčebný prostředek. Tvorbě návrhu se věnuje vybraná skupina expertů ze sekretariátu vlády pro koordinaci protidrogové politiky, společně se zástupci mnoha dalších organizací (Policie ČR, národní lékařská společnost, ministerstvo zdravotnictví, pacientské organizace…). V případě, že se podaří zákon vytvořit a schválit v dohledné době, mohl by vejít v platnost již od roku 2013.

Marihuana by se podle připravované novely mohla legálně užívat jako podpůrná léčba v případě chronických bolestí, ztuhlosti svalů a křečí u roztroušené sklerózy, AIDS, rakoviny, nebo pro zmírnění příznaků Parkinsonovy choroby. Nejednalo by se však podle expertů o marihuanu ve formě sušené rostliny, ale spíše ve formě extraktů – tablet či kapek.

V žádném případě by nemělo jít o legalizaci konopí pro pěstitele, kteří se tomuto „koníčku“ věnují na svých zahrádkách či sklenících pro vlastní potřebu.

Kritika navrhovaného zákona

Především z tohoto důvodu některé nestátní organizace, které o legalizaci marihuany usilují, nový zákon kritizují. Vadí jim, že legální by podle navrhované novely nemělo být ani individuální pěstování marihuany pro osobní léčebné účely. Což v praxi znamená, že člověk, který např. trpí Parkinsonovou chorobou a užívání marihuany mu prokazatelně pomáhá, bude muset žádat u lékaře o předpis na léčebný preparát. Ten si bude muset zakoupit v lékárně (v lepším případě mu na něj zdravotní pojišťovna dá příspěvek). A to i v případě, že by byl schopen a ochoten si konopí vypěstovat sám, čímž by se výrazně ulevilo již tak dosti zatíženému českému zdravotnictví.

Poslanci měli tento již jednou odložený bod programu projednávat 5. 6. 2012. Vzhledem k výjimečné situaci na politické scéně (na pořadu dne bylo projednávání kauzy poslance D. Ratha) jej však opět projednat nestihli. Na konečný výsledek si tudíž ještě chvíli počkáme a chronicky nemocní pacienti si nadále budou muset vystačit s preparáty, které jsou nyní dostupné a které bohužel tak výrazně nepomáhají, nebo riskovat perzekuci kvůli pěstování několika rostlinek marihuany.

Legalizace konopí pro léčebné účely patří do témat
 • John Smithf124 08.03.2017 15:26:51

  I am really enjoying the themedesign of your blog. Do you ever run into any browser compatibility problems? A handful of my blog readers have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any advice to help fix this issue? fdbegfdddeagccff

 • MARTIN 15.02.2014 14:24:42

  Ahoj zuzko,cetl jsem tvuj clanek na internetu ohledne teto drogi jak vy ji nazivate.ikdyz podle meho hlediska viz.mariuana je doposavat brana jako plevel a navic tato rostlina je pocatkem semene ktere nevitvoril clovek ale dala nam ho matka priroda tak jako nam dala jablko tak jako okurky vse nam roste od semene viz i deti.mam stouto rostlinou dost velke skusenosti i co se tyka lekarskych veci myslym tim maste atd.jenomze u nas v ceske republice na to nemame doposavat zakony na to aby nam umoznovaly tuto rostlinu pestovat a dale spracovavat k temto lekarskym ucelu.vim ze take tato rostlina musi byt hlidana pokat ma byt dana pro lekarske ucely.kdyby nahodou jsi chtela vest dalsi dyskuzi nebo nakou realizaci tak se mi ozvy na tel733256904pouze jen vazne spozdravem martin

 • konopí jazik 15.07.2012 22:11:21

  Legalizace pro léčebné účely proč ne. V každém případě však pouze na základě dianozy provedené lékařem a potvrzení specializovaným revizním lékařem. Distribuce přes lékárny. Při zneužití patřičné tresty. Pokud stupeň onemocnění bude vyžadovat marihuanu jistě toto povede k odejmutí řidičského oprávnění, zbrojního průkazu a různých bezpečnostních prověrek ze zdravotních důvodů. V tomto se mi líbí Izraelský model propagovaný prof. Hanušem.
  To co tvrdí zastánci domácí výroby je dost nesmysl už vidím jak si někdo s parkinsonem pěstuje v paneláku rostlinku a celý se třese na sklizeň...
  Látek mající prokazatelný léčebný účinek a jejich použití v terapii není schváleno je celá řada - marihuana je pouze jedna z nich.

 • Sativex - drahý preparát z kytky siva01 26.06.2012 15:50:49

  Doporučuju článek na Magazínu Legalizace. Věnovali se tam přípravku Sativex, který má být v lékárnách draze prodáván. Přitom je to jen výluh konopí v alkoholu, takže tinktura, kterou by si lid zvládli udělat doma sami.. Akorád, že na tom by si nikdo nenamastil kapsu :o|

  viz:http://www.magazin-legalizace.cz/cs/articles/?rubricId=44#content

 • Konopí Vlaďka 16.06.2012 22:51:16

  Jde vidět,že z těch poslanců nikdy nevzejde nic dobrého.Místo toho,aby řešili důležité,a zdraví je vždy na prvním místě,tak mají čas.Jenže těžce nemocní lidé nemají třeba moc času čekat až se rozhoupou,jim jde o život.A pokud nebude konopí zlegalizovano,tak jen proto,že v tom zase je vidina zisku.Pacienti místo toho,aby si v klidu vypěstovali a vyrobili copotřebují budou chodit se svými zdravotními potížemi po doktorech a prosit o drahé tablety či extrakt z konopí.A vše z vědomím,že jim smrt dýchá na záda.To není normální.Je mi líto všech co prožívají něco tak hrozného a zároveň je obdivuji.


Marihuana patří do témat

Adresář

Poradna na téma Marihuana

Diskutujte na téma Marihuana

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku