Marihuana

Legalizace konopí pro léčebné účely

Zuzana Šimíková
15.06.2012

Legalizace marihuany je téma, o kterém se v naší společnosti mluví již dosti dlouho. Marihuana jako měkká droga je mnohdy společností tolerována. Zastánci ji přirovnávají k alkoholu, nebo cigaretám, odpůrci vidí mnohá úskalí a řadí ji mezi spouštěče drogových závislostí. Pravda je někde uprostřed, faktem však je, že stejně jako spousta jiných chemických látek, může být také marihuana dobrým sluhou a špatným pánem.

Je dokázáno, že marihuana může pozitivně působit u mnoha onemocnění (AIDS, Parkinsonova choroba, šedý zákal, atopický ekzem). Její vedlejší účinky jsou srovnatelné, nebo i menší, s vedlejšími účinky léků, které se na tyto nemoci běžně užívají.

Legalizace konopí možná příští rok

Na sklonku loňského roku se proto začal rodit návrh zákona, který by měl zpřístupnit účinné látky z konopí jako léčebný prostředek. Tvorbě návrhu se věnuje vybraná skupina expertů ze sekretariátu vlády pro koordinaci protidrogové politiky, společně se zástupci mnoha dalších organizací (Policie ČR, národní lékařská společnost, ministerstvo zdravotnictví, pacientské organizace…). V případě, že se podaří zákon vytvořit a schválit v dohledné době, mohl by vejít v platnost již od roku 2013.

Marihuana by se podle připravované novely mohla legálně užívat jako podpůrná léčba v případě chronických bolestí, ztuhlosti svalů a křečí u roztroušené sklerózy, AIDS, rakoviny, nebo pro zmírnění příznaků Parkinsonovy choroby. Nejednalo by se však podle expertů o marihuanu ve formě sušené rostliny, ale spíše ve formě extraktů – tablet či kapek.

V žádném případě by nemělo jít o legalizaci konopí pro pěstitele, kteří se tomuto „koníčku“ věnují na svých zahrádkách či sklenících pro vlastní potřebu.

Kritika navrhovaného zákona

Především z tohoto důvodu některé nestátní organizace, které o legalizaci marihuany usilují, nový zákon kritizují. Vadí jim, že legální by podle navrhované novely nemělo být ani individuální pěstování marihuany pro osobní léčebné účely. Což v praxi znamená, že člověk, který např. trpí Parkinsonovou chorobou a užívání marihuany mu prokazatelně pomáhá, bude muset žádat u lékaře o předpis na léčebný preparát. Ten si bude muset zakoupit v lékárně (v lepším případě mu na něj zdravotní pojišťovna dá příspěvek). A to i v případě, že by byl schopen a ochoten si konopí vypěstovat sám, čímž by se výrazně ulevilo již tak dosti zatíženému českému zdravotnictví.

Poslanci měli tento již jednou odložený bod programu projednávat 5. 6. 2012. Vzhledem k výjimečné situaci na politické scéně (na pořadu dne bylo projednávání kauzy poslance D. Ratha) jej však opět projednat nestihli. Na konečný výsledek si tudíž ještě chvíli počkáme a chronicky nemocní pacienti si nadále budou muset vystačit s preparáty, které jsou nyní dostupné a které bohužel tak výrazně nepomáhají, nebo riskovat perzekuci kvůli pěstování několika rostlinek marihuany.

Autor: Zuzana Šimíková

Zdravé opalování
Nemoc "zlobivých" dětí

Další články